Asset Publisher Asset Publisher

Niecodzienny gość z Tajwanu

Okazuje się, że na świecie istnieją państwa, gdzie pomimo 60 % proc. lesistości kraju drewna prawie się nie pozyskuje, a lasy pełnią przede wszystkim funkcje społeczne.

Na przełomie lutego i marca w Nadleśnictwie Susz zagościł w ramach praktyk studenckich Chia-Min (Paul) Lin z Taichung na Tajwanie. Był on uczestnikiem semestralnej wymiany akademickiej między Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie a Narodowym Uniwersytetem Chung Hsing.


Podczas dwutygodniowego pobytu załoga nadleśnictwa starała się zapoznać Paula ze specyfiką pracy leśnika, zarówno w terenie, jak i w biurze oraz pokazać mu najciekawsze gospodarczo i przyrodniczo miejsca w Nadleśnictwie Susz. Nie zabrakło również wycieczek do miejsc ważnych w naszym regionie pod względem historycznym i kulturowym, takich jak zamek w Malborku i pałac w Kamieńcu.


Paul nie pozostał nam dłużny i chętnie opowiadał o swoim rodzinnym kraju. Z prezentacji multimedialnej i licznych opowieści dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat tajwańskiego modelu leśnictwa. Okazało się, że mimo 60 % proc. lesistości kraju na Tajwanie niemal nie pozyskuje się drewna, co jest spowodowane bardzo dużym sprzeciwem społeczeństwa. Dlatego też widok ścinanego drzewa był dla Paula równie egzotyczny, jak dla nas jego opowieści o latających wiewiórkach.


Konsekwencją braku własnego surowca jest intensywny import drewna z innych krajów na cele przemysłowe - głównie z Malezji, Indonezji, Chin, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych.  


Leśnicy – wolontariusze zajmują się przede wszystkim edukacją leśną społeczeństwa i ochroną lokalnej przyrody. Każdy mieszkaniec Tajwanu ma obowiązek odbycia w ciągu roku 4-godzinnego szkolenia z zakresu dbałości o środowisko naturalne! Państwo pobiera też od obywateli podatek za wstęp na leśne tereny rekreacyjne, co stanowi większą część przychodów lasów narodowych Tajwanu.


Mamy nadzieję, że Chia –Min Lin zabrał ze sobą z Polski równie dobre wrażenia, jakie pozostawił nam, opowiadając o tak fascynującej wyspie, jaką jest Tajwan.