Asset Publisher Asset Publisher

Wielkie liczenie w Nadleśnictwie Susz

13 lutego leśnicy z Nadleśnictwa Susz szacowali, ile zwierząt mają w lesie.

 

W inwentaryzacji metodą pędzeń próbnych na terenie nadleśnictwa wzięło udział około 250 osób - pracowników nadleśnictwa, członków kół łowieckich, pracowników ZUL i zaproszonych gości.

Inwentaryzacją objęto obszar 2537,64 ha, na którym stwierdzono 228 sztuk jeleni, 18 sztuk łosi, 338 sztuk sarny i 159 sztuk dzika.

***

Inwentaryzacja zwierzyny metodą pędzeń próbnych to skomplikowany logistycznie proces. Jest w niego zaangażowanych co najmniej kilkadziesiąt osób w każdym nadleśnictwie. Jedna grupa ma za zadanie przespacerować  przez las, a tym samym zmusić zwierzynę do przemieszczenia się w kierunku pozostałych uczestników inwentaryzacji.  Miejsca przez które musi przejść zwierzyna są obstawione przez ustawionych co ponad sto metrów tzw. obserwatorów. Każdy z nich zapisuje, ile zwierząt i jakich gatunków widział. Inwentaryzacja metodą pędzeń próbnych zakłada, że wystarczy policzyć zwierzynę na powierzchni odpowiadającej 10 procentom całego nadleśnictwa, by mieć szacunkowy obraz tego, ile zwierząt żyje na danym terenie.