Asset Publisher Asset Publisher

UROCZYSTE OBCHODY „HUBERTUSA” W NADLEŚNICTWIE SUSZ

„Hubertusem" nazywamy święto myśliwych i leśników, organizowane na początku sezonu polowania jesienno - zimowego. Nazwa pochodzi od świętego Huberta (patrona myśliwych), którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest
3 listopada.

Święto po raz pierwszy obchodzono około 1444 roku, początkowo w formie wielkich polowań. W Polsce kult św. Huberta sięga XVIII wieku. Z jego wprowadzeniem związane są dzieje dynastii władców saskich, którzy zasiadali na tronie polskim.

Do dziś w polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do tzw. hubertowin, czyli polowania zbiorowego o charakterze szczególnie uroczystym, z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów (m.in. sygnałów łowieckich). Organizowane tego dnia polowania poprzedzają często msze święte w intencji myśliwych. Odbywają się one nie tylko w kościołach, ale także przy leśnych kapliczkach poświęconych temu patronowi. Polowanie hubertowskie kończy biesiada myśliwych przy ognisku, bigosie i nalewce, a obchody święta mają zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie.

Dnia 3 listopada 2016 r. w Kościele pod wezwaniem św Rozalii w Suszu odbyła się uroczysta msza święta hubertowska, w której wzięli udział leśnicy, myśliwi oraz mieszkańcy Susza i okolic. Nie zabrakło pocztu sztandarowego Nadleśnictwa Susz. Oprawę muzyczną wydarzeniu zapewnił działający przy nadleśnictwie zespół sygnalistów myśliwskich „Lira".