Asset Publisher Asset Publisher

SKARBY Z PRZESZŁOŚCI W LASACH NADLEŚNICTWA SUSZ

Na trop tajemniczych reliktów przeszłości w lasach nieopodal Jerzwałdu, wpadli w ubiegłym roku pasjonaci historii z Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej.

Muzealnicy z Muzeum Warmii i Mazur oraz olsztyński oddział Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich zareagowali natychmiast i przygotowali ekspedycję, która miała na celu szczegółowe zbadanie tych terenów. Okazało się, że znaleziska nie maja sobie równych w Polsce.

Poszukiwacze natknęli się na średniowieczne zabytki. Od ubiegłego roku za pomocą wykrywaczy znaleziono tu 12 trzewików, czyli dolnych okuć pochwy mieczów, jakich nie ma w swoich zasobach żadne muzeum w kraju. Odkopano również kompletną popielnicę ze spalonymi kośćmi, na podstawie której postawiono hipotezę, że mamy do czynienia z cmentarzyskiem (odkryto również pozostałości stosu). Zabezpieczono również monety i odważniki, oraz elementy uzbrojenia – ostrza oszczepów i ostrogi. Odnajdywane są wciąż kolejne skarby z tamtej epoki.

Obecnie w lesie jest sześć wykopów, które dotyczą również pobliskich wałów – prawdopodobnie usypanych przez Prusów w X i XI wieku. Wały oraz wspomniane cmentarzysko wskazują, że w pobliżu mogła być osada. Okolica ta we wczesnym średniowieczu kwitła życiem i stanowiła fragment ważnego szlaku handlowego z północy na południe.
Na podstawie znalezisk trudno w tej chwili jednoznacznie stwierdzić, kto pozostawił odkrywane przez archeologów ślady. Wspomniane trzewiki reprezentują zarówno wpływy skandynawskie, słowiańskie, jak i Bałtów. To na pewno nie koniec prac naukowców na terenie naszych lasów, a o ich kolejnych odkryciach będziemy Państwa na bieżąco informować.

 

 

Źródło: Gazeta Wyborcza o/ Olsztyn, wydanie z dn. 16.07.2015 r.